Jak przemieszczać się po Atenach?

Dojazd z lotniska/na lotnisko

METRO – lotnisko łączy z Atenami linia metra nr 3 „Aghia Marina – Athens International Airport”. Trasa kolejki rozciąga się między stacją Aghia Marina w zachodniej części miasta, centrum Aten a przystankiem obok portu lotniczego. W drodze na lotnisko niektóre kolejki metra zatrzymują się na wcześniejszej stacji – Doukissis Plakentias. Tam wówczas należy przesiąść się na jadący w stronę lotniska pociąg podmiejski. Linia metra nr 3 kursuje między ok. 6.30 a 23.30, średnio co pół godziny.

  • Zobacz mapę transportu publicznego w Atenach

  • Sprawdź bieżący rozkład jazdy


  • Sprawdź bieżące informacje dotyczące biletów komunikacji publicznej w Atenach


KOLEJ PODMIEJSKA – Pociągiem podmiejskim można dotrzeć na lotnisko z centrum Aten. Po wyruszeniu z przystanku Larisis należy jechać do stacji Ano Liossia lub Neratziotissa. Na jednej z nich należy przesiąść się na pociąg jadący w stronę portu lotniczego. Inną opcją jest skorzystanie z linii metra nr 3, dotarcie do przystanku Doukissis Plakentias i stamtąd kontynuowanie podróży koleją podmiejską na lotnisko. Z lotniska, przesiadając się na stacji Neratziotissa, pociągiem podmiejskim można dotrzeć także do Pireusu, a jadąc przez Korynt do Kiato na Peloponezie.

  • Zobacz plan kolei podmiejskiej w Atenach

  • Sprawdź bieżący rozkład jazdy na stronie Ateńskiej Kolei Podmiejskiej

AUTOBUS – Lotnisko w Atenach łączy z miastem pięć głównych, regionalnych linii autobusowych KTEL. Autobusy dowożące wylatujących z Grecji pasażerów zatrzymują się na poziomie terminala odlotów. Odjeżdżają zaś z przystanków zlokalizowanych w strefie przylotów, pomiędzy wyjściami nr 2 i 3, naprzeciwko budynku the Airport Hotel (Sofitel). Podróż autobusem na lotnisko lub do miasta może być tańsza, jednak trwa dłużej, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Linia X97 – kursuje zarówno w dzień, jak i w nocy. zatrzymuje się przy linii metra nr 2, na stacji Dafni.
Linia X96 – kursuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Zatrzymuje się w Pireusie. Jedzie też przez Glyfadę.
Linia X95 – kursuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Przystanek znajduje się przy placu Syntagma na ulicy Othonos. Przejeżdża też obok stacji metra Ethniki Amyna.
Linia X94 – kursuje zwykle między 7.30 a 23.30. Zatrzymuje się przy linii metra nr 3, na przystanku Ethniki Amyna.
Linia X93 – kursuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Zatrzymuje się przy dworcu autobusowym Kifissos Terminal A.
Linia X92 – kursuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Zatrzymuje się na północnych przedmieściach Kiffisia.

TAKSÓWKA – Czas przejazdu taksówką zawsze uzależniony jest od ruchu na drodze i może zająć znacznie dłużej niż przejazd metrem lub pociągiem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Podróż do centrum może zająć od kilkudziesięciu minut nawet do dwóch godzin. Ceny naliczane są zgodnie ze stałym cennikiem. Stawki wyższe są w porach nocnych. Średni koszt podróży taksówką z centrum Aten na lotnisko może wynieść między 35€ a 50€.

Poruszanie się po mieście

Ateny posiadają doskonale rozwiniętą, stosunkowo niedrogą, zintegrowaną i mocno rozbudowaną sieć komunikacji publicznej. Pozwala ona dotrzeć w różne części miasta, a także na przedmieścia czy w inne części kraju. Skorzystać można z metra, kolei podmiejskiej, autobusów i trolejbusów oraz tramwajów.

  • Zobacz mapę transportu publicznego w Atenach

METRO – Ateńskie metro to prosty, szybki i sprawny środek komunikacji. Uznaje się je za jedno z najczystszych w Europie. Posiada ono 3 linie: zieloną (1), czerwoną (2) i niebieską (3), które pozwalają dostać się w różne części miasta. Stacje dostosowane są do potrzeb wózków inwalidzkich. Już sama wizyta na przystankach metra jest bardzo interesująca. Na stacjach takich jak na przykład Syntagma i Akropoli eksponowane są bowiem znaleziska archeologiczne wydobyte podczas budowy metra.

  • Zobacz mapę transportu publicznego w Atenach

  • Sprawdź rozkład jazdy i bieżące informacje na temat metra i połączeń tramwajowych w Atenach.

TRAMWAJ – Tramwajem można dostać się w południowe części miasta, w stronę wybrzeża i zlokalizowanych tam plaż. Trasa tramwajów obejmuje 3 linie: (1) z Syntagmy do przystanku Stadhio Eirinis ke Filias (SEF) obok Faliro, (2) z Syntagmy do przystanku Asklipiio Voulas oraz (3) z SEF do Asklipiio Voulas.

  • Zobacz mapę transportu publicznego w Atenach

  • Sprawdź rozkład jazdy i bieżące informacje na temat metra i połączeń tramwajowych w Atenach.

AUTOBUS I TROLEJBUS – Sieć połączeń autobusów i trolejbusów jest bardzo gęsta i pokrywa niemal całe Ateny, a także Pireus i okolice. Kursują one przez całą dobę. Połączenia są tanie, lecz w godzinach szczytu te środki transportu mogą być zatłoczone.

W Atenach funkcjonują dwa główne międzymiastowe dworce autobusowe KTEL:

  • Terminal Kifissos A, z którego podróżować można dalej w stronę Salonik, Peloponezu, Wysp Jońskich (także Korfu i Zakynthos) i niektórych wybranych miejscowości zachodniej Grecji.
  • Terminal Kifissos B, z którego podróżować można dalej w stronę centralnej i północnej Grecji.

Z dworca autobusowego Mavromateon podróżować można w stronę południowej Attyki.

Sprawdź połączenia greckiego przewoźnika KTEL

KOLEJ PODMIEJSKA – Koleją miejską bez trudu można dostać się z lotniska do centralnej części Aten, ale także do Pireusu czy w rejony północnego Peloponezu. Na metro można przesiąść się na stacjach Larisis, Doukissis Plakentias oraz Nerantziotissa.

  • Zobacz mapę transportu publicznego w Atenach

  • Zobacz plan kolei podmiejskiej w Atenach

  • Sprawdź bieżący rozkład jazdy na stronie Ateńskiej Kolei Podmiejskiej

TAKSÓWKA – Ateńskie taksówki są żółte. Czas podróży nimi jest bezpośrednio uzależniony od nasilenia ruchu w mieście. Niekiedy kierowcy po drodze dobierają dodatkowych pasażerów. Koszt przejazdu nie jest jednak dzielony – każdy z podróżujących płaci za siebie. Ważne jest więc, aby po wejściu do taksówki zapamiętać stan licznika oraz upewnić się czy jest włączony. Zatrzymując samochód należy krzyknąć kierowcy kierunek, w którym chce się jechać, aby mógł zdecydować czy jest zainteresowany.

SAMOCHÓD – przemieszczanie się po Atenach własnym lub wynajętym samochodem to bardzo trudne wyzwanie. Tę opcję transportu poleca się tylko doświadczonym kierowcom. Zwłaszcza centralna część miasta nieustannie boryka się z ciągłymi korkami. Jazdę utrudniają mylące oznakowania, rozbudowana sieć dróg oraz specyfika jazdy greckich kierowców.

ROWER – podróżowanie po Atenach rowerem może okazać się sporym wyzwaniem. Wpływa na to brak ścieżek rowerowych, nasilony ruch uliczny i nieostrożność kierowców.

Mapa Aten