Grecja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Cechuje go występowanie długiego i gorącego lata oraz łagodnej i wilgotnej zimy. Średnie temperatury nawet w najzimniejszych miesiącach niemal nigdy nie spadają poniżej zera. Opady występują przede wszystkim w półroczu chłodnym. Letnie miesiące są najczęściej suche i bezchmurne.

Wiosna i jesień (połowa marca – połowa czerwca; połowa września – połowa listopada)

Jeśli nie zależy nam na upałach przekraczających często 35 °C, warto wybrać się do Grecji wiosną lub jesienią, gdy żar nie leje się jeszcze z nieba, a otoczenie tonie w zieleni i kwiatach. Temperatury powietrza są wówczas ciepłe i przyjemne. Woda w morzu wciąż zachęca do kąpieli, światło słoneczne nie jest już tak rażące, a kolory stają się bardziej subtelne. W kwietniu i październiku pogoda może być jeszcze chwilami zmienna. Także w maju dni słoneczne mogą przeplatać jeszcze gwałtowne burze. Warto zabrać więc ze sobą także lekki sweter lub bluzę, które przydadzą się także wieczorem lub o poranku. Wiosna i jesień pozwalają nam odpocząć w ciepłym, ale już nie gorącym klimacie.

Lato (połowa czerwca – połowa września)

Lato w Grecji to okres upałów. Temperatury często przekraczają 35°C. Pogoda jest w miarę stała, rzadko zdarzają się jej wahania. Od czerwca do połowy września deszcze są tu bardzo sporadyczne. Słońce towarzyszy od rana do wieczora, sprzyja fanom morskich kąpieli i wodnych rozrywek. Letnie aura zadowoli zarówno poszukujących błogiego wypoczynku na plaży, jak i amatorów zwiedzania. W tym okresie dość często wieją w Grecji północne wiatry nazywane Meltemia lub Maestro. Przynoszą one ochłodę w upalne dni, ale potrafią też pokrzyżować plany naszych rejsów. Wody najcieplejsze są w sierpniu i wrześniu, a ich temperatura wynosi średnio 25°C.

Zima (połowa listopada – połowa marca)

Zimowe miesiące w Grecji są najbardziej obfite w opady deszczu. Wtedy też średnie temperatury są najniższe, jednak nie spadają poniżej 5°C. Deszczowe okresy przeplatają często dni pełne słońca. Zimą w Grecji nie brakuje zieleni. Jest to okres zbioru oliwek. Na nizinach już pod koniec zimy zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty. Oblicze kraju w tym okresie zmienia się nie do poznania. Popularne wśród turystów zorganizowanych zakątki pustoszeją, a czas zdaje się płynąć spokojniej.

Sprawdź dokładną pogodę: