Kiedy odwiedzić Ateny?

Ateny są idealnym miejscem do odwiedzin w dowolnej porze roku. Każda z nich sprawia, że miasto nabiera innego oblicza. Zawsze zachwyca jednak tak samo. Typowy sezon turystyczny trwa tutaj od kwietnia do października, a jego szczyt przypada w sierpniu. Wtedy w Atenach jest najcieplej, a na ulicach spotyka się najwięcej turystów. W pozostałych miesiącach liczba odwiedzających jest nieco mniejsza, a warunki pogodowe łagodniejsze, ale wciąż bardzo przyjazne.

Ciekawe wydarzenia w Atenach

  • Epifania (6 stycznia) – święto Objawienia Pańskiego połączone w Grecji z obrzędem wyświęcenia wód. Najuroczyściej i najokazalej obchodzone w położonym na południe od Aten Pireusie.
  • Dzień Niepodległości (25 marca) – greckie święto niepodległości. W Atenach odbywa się uroczysta parada wojskowa.
  • Karnawał – huczne obchody karnawału trwają w Grecji trzy tygodnie, obfitują w barwne parady i kostiumowe zabawy. Ich apogeum przypada na 7 weekend przed Wielkanocą. Najbardziej ożywiona obchodami karnawału jest ateńska dzielnica Plaka. W wieńczący karnawał i rozpoczynający Wielki Post czysty poniedziałek ateńczycy świętują i puszczają latawce. Tłumnie gromadzą się na wzgórzu Filopapposa.
  • Athens Technopolis Jazz Festival (maj-czerwiec) – festiwal Jazzowy w dzielnicy Gazi
  • Festiwal Helleński (czerwiec-wrzesień) – coroczny festiwal kultury odbywający się już od 1955 roku. Obejmuje on Festiwal Ateński oraz Festiwal w Epidauros. Składają się na niego klasyczne i nowoczesne sztuki teatralne, opery, koncerty jazzowe i muzyki klasycznej. Jego największe wydarzenia gości przede wszystkim Odeon Heroda Attyka w Atenach oraz starożytny amfiteatr w Epidauros na Peloponezie, 2 godziny drogi, na zachód od Aten.
  • Sierpniowy Festiwal Księżycowy August Moon Festival (sierpień) – widowiska teatralno-muzyczne obywające się w ważnych obiektach historycznych podczas sierpniowych nocy w miejscach takich jak Akropol czy Agora Rzymska
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach (wrzesień-październik) – Athens International Film Festival